Ceny w walucie EURO i USD w sklepie podane są jedynie dla orientacji. Cała transakcja odbywa się w walucie PLN - polskich złotych. Do każdego zamówienia otrzymują Państwo fakturę VAT w PLN. Istnieje możliwość dokonania transakcji w EURO lub USD (faktura walutowa) - prosimy o niedokonywanie zakupu przez sklep, lecz o kontakt na matborsklep@matbor.pl celem wystawienia proformy w walucie EURO lub USD

Producenci

Przymiary i liniały

Przymiar końcowo-kreskowy sztywny stalowy (MLPc) 1000 x 30 x 6/ 1 mm DIN 866 typ B kl. tol. 100/0 Przymiar końcowo-kreskowy sztywny stalowy (MLPc) 1000 x 30 x 6/ 1 mm DIN 866 typ B kl. tol. 100/0
Producent: PM
Cena:

221,40 zł

zawiera 23.00% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 180,00 zł

szt.
zobacz więcej
 
 
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Pomiary długości i kąta - metody i przyrządyPokaż wszystkie posty
 
 

środa, 13 września 2017

Przymiary sztywne (MLPc) DIN 866-A i DIN 866-B

 
Przymiar sztywny - sztywna materialna miara długości, wykonana najczęściej ze stali lub stali nierdzewnej (tzw. inox).

Dostępne na rynku przymiary sztywne są w 99 % produkowane zgodnie z wymaganiami metrologicznymi zawartymi w niemieckiej normie krajowej DIN 866.

Litery A i B są symbolami dwóch opisanych w normie DIN 866 rodzajów przymiarów sztywnych:

A - przymiar sztywny kreskowy, kontrolny (charakteryzuje się większą dokładnością od typu B oraz umieszczeniem początku podziałki w odległości 10 mm od początku przymiaru)

B - przymiar sztywny końcowo-kreskowy, użytkowy (charakteryzuje się mniejszą dokładnością od typu A oraz pokrywaniem się początku podziałki z początkiem przymiaru)

Historyczna Polska Norma PN-M-02812, zawierająca polską klasyfikację warsztatowych przyrządów pomiarowych wymienia rodzaj przyrządu pomiarowego MLPc "przymiary kreskowe prostokątne sztywne", nie rozbijając go jednak dodatkowo na przymiary kreskowe i końcowo-kreskowe lub kontrolne i użytkowe.

Przymiary sztywne, półsztywne i wstęgowe znajdują się w ofercie MATBOR Sp. z o.o.
 
Większość sprzedawanych-kupowanych i używanych w Polsce przymiarów sztywnych nie podlega prawnej kontroli metrologicznej według prawa polskiego lub ocenie zgodności według prawa europejskiego (implementowanego do prawa polskiego). Przymiary sztywne podlegają prawnej kontroli metrologicznej (legalizacji pierwotnej i ponownej) lub ocenie zgodności (czyli tak zwanej legalizacji pierwotnej WE) jeśli są używane: 1) w ochronie zdrowia, życia i środowiska, 2) w ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego, 3) w ochronie praw konsumenta, 4) przy pobieraniu opłat, podatków i innych należności budżetowych oraz ustalaniu opustów, kar umownych, wynagrodzeń i odszkodowań, a także przy pobieraniu i ustalaniu podobnych należności i świadczeń, 5) przy dokonywaniu kontroli celnej, 6) w obrocie. W praktyce takich zastosowań dla przymiarów sztywnych jest w skali kraju znikoma liczba, dlatego też dostępne w handlu są jedynie przymiary sztywne odpowiadające wymaganiom normy technicznej DIN 866 i przeznaczone do zastosowań "zwykłych". 

Przymiary sztywne do wyżej wymienionych zastosowań "specjalnych" powinny być zgodne z dyrektywą MID (a nie z normą DIN 866) oraz wydanym w zgodzie z nią rozporządzeniem ministra gospodarki oraz mieć europejską klasę dokładności I lub II. Powinny być ocechowane przez producenta znakiem "C" oraz znakiem metrologicznym "M". Przed ocechowaniem producent powinien sprawdzić ich zgodność z wymaganiami dyrektywy MID - sam oraz przy udziale jednostki notyfikowanej oraz sporządzić dokumentację z oceny zgodności. Przymiar sztywny oceniony przez producenta z udziałem jednostki notyfikowanej uważa się za przymiar, który przeszedł legalizację pierwotną WE. Według informacji uzyskanych w Obwodowym Urzędzie Miar w Warszawie - nowe przymiary sztywne do zastosowań specjalnych wg MID nie podlegają już prawnej kontroli metrologicznej przez administrację miar lecz jedynie jednorazowej ocenie zgodności przez producenta z udziałem jednostki notyfikowanej. Tak zwana legalizacja pierwotna WE jest aktem jednorazowym dla danego egzemplarza przymiaru i nie wymaga powtarzania.

MATBOR Sp. z o.o. oferuje Państwu wykonanie specjalne przymiarów sztywnych stalowych lub ze stali nierdzewnej zgodnych z dyrektywą MID, w klasie dokładności I lub II i posiadająych dowody oceny zgodności przez producenta z udziałem jednostki notyfikowanej, czyli legalizację pierwotną WE. (Aktualizacja z 19.05.2016 r.: Aktualnie nie oferujemy przymiarów sztywnych wg MID z legalizacją pierwotną WE, ponieważ nasz dostawca (producent) przymiarów sztywnych wg DIN 866 nie jest zainteresowany ponoszeniem kosztów oceny zgodności z udziałem jednostki notyfikowanej).

Zapraszamy także do zakupu u nas przymiarów sztywnych stalowych i inox do zastosowań zwykłych (czyli techniczno-metrologicznych). Posiadamy w ofercie przymiary sztywne zgodne z DIN 866, w typie A (przymiary kreskowe sztywne) i B (przymiary końcowo-kreskowe sztywne MLPc), które mają klasy dokładności zgodne z DIN 2268. Zakresy pomiarowe: 0-500, 0-1000, 0-1500, 0-2000, 0-3000, 0-4000 i 0-5000 mm. Przymiary do zastosowań zwykłych nie podlegają ocenie zgodności, ale na życzenie klienta mogą podlegać dobrowolnej, technicznej kontroli metrologicznej, czyli wzorcowaniu. Wzorcowanie jest usługą rynkową, nie regulowana przepisami prawnymi. Odnoszą się do niego jedynie dobrowolne normy techniczne. Wzorcowanie zwykłe lub metodą akredytowaną (w zakresie akredytacji) PCA.

Zapytania ofertowe prosimy kierować na adres e-mailowy: marketing@matbor.pl
 

Nie chcesz składać zamówienia online? Masz więcej pytań? Nie ma w sklepie tego, czego szukasz? Potrzebujesz oferty? Prosimy o kontakt:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl