Ceny w walucie EURO i USD w sklepie podane są jedynie dla orientacji. Cała transakcja odbywa się w walucie PLN - polskich złotych. Do każdego zamówienia otrzymują Państwo fakturę VAT w PLN. Istnieje możliwość dokonania transakcji w EURO lub USD (faktura walutowa) - prosimy o niedokonywanie zakupu przez sklep, lecz o kontakt na matborsklep@matbor.pl celem wystawienia proformy w walucie EURO lub USD

Wzorce twardości

Wzorce twardości Rockwella, Brinella, Vickersa, Knoopa i Leeba to nic innego jak kawałki jednorodnej stali niskostopowej (wysokowęglowej) narzędziowej, wyhartowanej do odpowiednich twardości w danych skalach i służące do wzorcowania (sprawdzania dokładności wskazań) twardościomierzy odpowiednich metod. Mogą one mieć kształt krążków pełnych, krążków z centralnym otworem przelotowym, prostopadłościanów i trójkątów. Wzorce są cechowane na powierzchni pomiarowej (górnej) lub powierzchni bocznej wartością twardości i skalą twardości. Oprócz tego mogą być do nich dołączone certyfikaty kalibracji (świadectwa wzorcowania) producenta (zwane też certyfikatami zakładowymi lub fabrycznymi) lub certyfikaty kalibracji wystawione przez krajowe instytuty metrologii (np. w Polsce GUM) albo laboratoria kalibracyjne (wzorcujące) akredytowane przez krajowe jednostki akredytujące (np. w Polsce PCA). Wzorce z certyfikatami fabrycznymi nie różnią się jako kawałki metalu niczym od wzorców z certyfikatami "lepszymi" (z laboratoriów akredytowanych lub instytutów metrologii). Ten sam egzemplarz wzorca może mieć i taki i taki certyfikat, albo nie mieć go wcale. To jakich certyfikatów i do jakich celów potrzebuje użytkownik twardościomierza wynika z jego potrzeb oraz z wymagań systemu zarządzania jakością w danej firmie.

W związku z tym, że normy zalecają sprawdzać twardościomierz przed każdą serią pomiarów lub przed każdym dniem pomiarowym, a każdy pomiar na wzorcu powoduje jego miejscowe zniszczenie, wzorce ulegają dość szybkiemu i nieodwracalnemu zużyciu. Wzorzec o zużytej powierzchni pomiarowej nie nadaje się już do żadnych zastosowań pomiarowych i staje się złomem stalowym. Dlatego warto jest mieć zawsze pod ręką tańsze wzorce z certyfikatami fabrycznymi na tzw "zniszczenie", czyli do codziennego użytku oraz droższe wzorce z certyfikatami "lepszymi" do pomiarów pokazowych i do audytów.

MATBOR Sp. z o.o. oferuje Państwu wzorce twardości Rockwella, Brinella, Vickersa, Leeba i UCI w następujących wariantach:

  • Wzorce twardości Rockwella, Super-Rockwella (Rockwella powierzchniowego), Brinella, Vickersa, Mikro-Vickersa, Knoopa i Leeba z fabrycznymi certyfikatami kalibracji, 
  • Wzorce twardości Rockwella, Super-Rockwella (Rockwella powierzchniowego), Brinella, Vickersa, Mikro-Vickersa, Knoopa i Leeba z certyfikatami kalibracji CNAS /zagraniczny odpowiednik PCA/ 
  • Wzorce twardości Rockwella, Super-Rockwella (Rockwella powierzchniowego), Brinella, Vickersa, Mikro-Vickersa i Knoopa z certyfikatami kalibracji UKAS /zagraniczny odpowiednik PCA/ (na każdorazowe zapytanie)

E-mail dla zapytań: marketing@matbor.pl

Jak dobierać twardość wzorców? 

Jeśli potrzebujemy wzorców twardości do ogólnego wzorcowania (sprawdzenia) twardościomierza wtedy wystarczą nam trzy wzorce twardości w danej skali o twardościach nominalnych równomiernie rozłożonych w zakresie pomiarowym. (Np. jeśli mamy twardościomierz Rockwella o zakresie pomiarowym dla skali HRC od 20 do 70, to sprawdzamy go ogólnie przy użyciu trzech wzorców o twardościach nominalnych z przedziałów 20-30, 40-50 i 60-70 HRC. 

Jeśli natomiast mamy zamiar precyzyjnie poznać dokładność twardościomierza z jaką dokonuje on pomiaru twardości konkretnego materiału metalowego, to dobieramy wtedy wzorzec o twardości nominalnej jak najbardziej zbliżonej do spodziewanej twardości materiału. Gdy np. spodziewamy się, że materiał będzie miał twardość 52 HRC, to dobieramy wzorzec o twardości nominalnej w granicach 50-55 HRC, a gdy jest to możliwe - nawet w granicach 51-53 HRC. Warto jednak wiedzieć, że jeśli w ofercie podane są sugerowane przedziały twardości nominalnych (np. 55-60 HRC), to żądanie od dostawcy dostarczenia wzorca o dokładnej twardości nominalnej (np. 57.4 HRC) zamiast jednej z twardości ze wskazanego przedziału (np. 55.0, 55.7, 56.1, 57.0, 58.9, 60.0 HRC) może być albo niemożliwe, albo bardzo wydłużyć termin realizacji i podnieść cenę.

Wzorzec twardości jest ważny jako wzorzec twardości do momentu zniszczenia odciskami całej jego powierzchni pomiarowej (górnej), a po tym fakcie staje się złomem stalowym. Zniszczenie wzorca jest nieodwracalne, a zniszczonego wzorca nie powinno się regenerować. Również wzorcowanie (kalibracja) wraz ze świadectwem wzorcowania (certyfikatem kalibracji) jest ważne do momentu zniszczenia wzorca. Gdyby jednak zdarzyło się, że wzorzec nie zostanie zniszczony (zużyty) w ciągu 5 lat od jego pierwotnej kalibracji, to normy zalecają poddanie go ponownemu wzorcowaniu po tym okresie.

Definicja zniszczonego wzorca twardości: wzorzec twardości, którego powierzchnia pomiarowa pokryta jest odciskami w takim zagęszczeniu, że niemożliwe jest wykonanie kolejnego odcisku bez złamania wymagań normy dla danej metody (chodzi o dopuszczalną odległość między odciskiem a odciskiem oraz między odciskiem a brzegiem próbki/. wzorca). Wgłębniki i kulki Firma MATBOR Sp. z o.o. oferuje również państwu wgłębniki Rockwella (stożkowe diamentowe, kulkowe węglikowe, kulkowe stalowe), Brinella (kulkowe węglikowe, kulkowe stalowe), Vickersa (diamentowe piramidowe) i Knoopa (diamentowe romboidalne) z rożnymi kształtami i wymiarami oprawek i chwytów, a także wymienne kulki węglikowe i stalowe Rockwella i Brinella. Wgłębniki i wymienne kulki oferowane są bez certyfikatów, z fabrycznymi certyfikatami kalibracji lub certyfikatami kalibracji z laboratoriów akredytowanych CNAS i UKAS.

 

Prosimy o zapoznanie się z ofertą sklepu lub kontakt na adres marketing@matbor.pl

Nie chcesz składać zamówienia online? Masz więcej pytań? Nie ma w sklepie tego, czego szukasz? Potrzebujesz oferty? Prosimy o kontakt:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl