Twardościomierze
514,76 zł
Cena (EUR): 114,39 €
Cena netto: 418,50 zł
196,80 zł
Cena netto: 160,00 zł
725,70 zł
Cena netto: 590,00 zł
541,20 zł
Cena netto: 440,00 zł
639,60 zł
Cena netto: 520,00 zł
461,25 zł
Cena netto: 375,00 zł
639,60 zł
Cena netto: 520,00 zł
762,60 zł
Cena netto: 620,00 zł
1 094,70 zł
Cena netto: 890,00 zł
123,00 zł
Cena netto: 100,00 zł
750,30 zł
Cena netto: 610,00 zł
854,85 zł
Cena netto: 695,00 zł
Oferujemy wzorcowanie akredytowane twardościomierzy następującego typu:
Twardościomierze Shore: Oprócz dotychczasowych usług akredytowanego wzorcowania twardościomierzy (durometrów) Shore'a typu A i D oferujemy także nowość w postaci usług akredytowanego wzorcowania:
- twardościomierzy (durometrów) Shore'a typu C (typ C określony w normach ASTM D2240 oraz PN-EN 12859);
- twardościomierzy (durometrów) Shore'a typu E (typ E określony w normie ASTM D2240, ściśle odpowiadający typowi AO określonemu w normie ISO 48-4, a także typowi Asker C określonemu w normie japońskiej i typowi C określonemu w normie chińskiej)
Twardościomierze Leeba: Przenośne, elektroniczno-mechaniczne twardościomierz Leeba (odbicia sprężystego) można wzorcować (sprawdzać) dwoma metodami:
1. Metoda bezpośrednia wg norm ISO 16859-2 (prPN-EN ISO 16859-2) i DIN 50156-2 Metodę tą stosują wyłącznie profesjonalne laboratoria wzorcujące. Została ona opracowana metrologicznie przez PTB w Niemczech (odpowiednik polskiego GUM-u) i normalizacyjnie przez DIN. W metodzie tej sprawdza się siłę adiustowanej sprężyny, znajdującej się w głowicy uderzeniowej (bijaku), masę masy uderzeniowej (bijaczka) i geometrię wgłębnika kulkowego oraz kilka innych parametrów. Przy sprawdzaniu stosowane jest specjalne stanowisko wzorcowe skonstruowane przez szefa działu twardości w PTB.
2. Metoda pośrednia wg norm ISO 16859-2 (prPN-EN ISO 16859-2), DIN 50156-3 i ASTM A956 Jest to metoda najpowszechniej stosowana przez laboratoria wzorcujące oraz w formie uproszczonej - przez użytkowników twardościomierzy Leeba. Polega ona na pomiarze trzech wzorców twardości Leeba w skali D (HLD) przez laboratoria lub jednego wzorca HLD przez użytkownika (najczęściej o twardości nominalnej ok. 790 HLD). Wzorce twardości Leeba - podobnie jak twardościomierze Leeba - są powszechnie dostępne w handlu od wielu lat, a ich nasycenie w przemyśle polskim, europejskim i światowym jest ogromne (stacjonarne twardościomierze Rockwella, Brinella i Vickersa nie mają ułamka tej popularności). Wzorce są sprzedawane "solo" (bez certyfikatów), z fabrycznymi certyfikatami kalibracji lub z certyfikatami kalibracji wystawionymi przez narodowe instytuty metrologii (przykładowo PTB, NIM) albo akredytowane laboratoria wzorcujące (przykładowo DAkkS, UKAS, CNAS). Niektóre laboratoria oprócz pomiaru wzorców twardości Leeba dokonują pomocniczo pomiaru wzorców twardości Rockwella, Brinella lub/i Vickersa, ze względu na to, że twardościomierze Leeba są często stosowane przez użytkowników jako konwertery. Oznacza to, że celem większości użytkowników twardościomierzy Leeba nie jest uzyskanie wiedzy o twardości danej części metalowej w skali Leeba, lecz oszacowanie twardości w innej skali (np. HRC, HB, HV). Dzieję się to przy pomocy automatycznej konwersji. UWAGA Zdecydowana większość produkowanych obecnie twardościomierzy Leeba posiada funkcję adiustacji przez użytkownika. Twardościomierze podczas użytkowania mogą się rozregulowywać. Dlatego przed każdym wzorcowaniem okresowym (nie chodzi o sprawdzanie codzienne) należy najpierw przeprowadzić adiustację twardościomierza (czyli przywrócić mu wymaganą dokładność) na wzorcu twardości Leeba o twardości nominalnej okolicach 790 HLD (+/- 40). Procedura adiustacji, zwana czasem błędnie ("z amerykańska") kalibracją, opisana jest dla każdego modelu twardościomierza w jego instrukcji obsługi. Nie przeprowadzenie adiustacji twardościomierza przed wzorcowaniem może prowadzić do wyników dających wrażenie niezdatności przyrządu do użytku. Istnieje domniemanie, że fabrycznie nowy twardościomierz Leeba jest w momencie zakupu odpowiednio wyadiustowany przez producenta, dlatego można pominąć adiustację przy wzorcowaniu pierwotnym (initial calibration). Jednak przy wzorcowaniu ponownym (re-calibration) należy poprzez adiustację zapewnić sensowność wzorcowania.
Firma MATBOR oferuje Państwu usługę wzorcowania twardościomierzy Leeba metodą pośrednią (patrz wyżej pkt 2), nieakredytowaną, a także zakup wzorców twardości Leeba w skalach D i G z certyfikatami kalibracji producenta (bez akredytacji) lub certyfikatami kalibracji CNAS-ILAC MRA (z akredytacją).
Twardościomierze UCI: Oferujemy Państwu usługę ponownego skalowania fabrycznego twardościomierza metody UCI (twardościomierz ultradźwiękowego). Zwykle nowe fabrycznie twardościomierze UCI są wyskalowane (wykalibrowane/ wyadiustowane) dla stali niskostopowej, dla skal twardości HRC, HB i HV. Skalowanie twardościomierza na inne metale pozostawione jest w gestii użytkownika. Zdarza się jednak, że zapisane w pamięci przyrządu skalowanie fabryczne zostaje przypadkiem skasowane. W takim przypadku użytkownik może dokonać ponownego skalowania samodzielnie wg instrukcji obsługi, jeśli posiada standardowe wzorce twardości w odpowiednich skalach twardości i odpowiednich ilościach (po 3 na skalę) lub zlecić skalowanie do wyspecjalizowanego serwisu, np. MATBOR Sp. z o.o.
Oferujemy ponowne skalowanie twardościomierzy UCI dla stali niskostopowej w skali HRC w cenie 100,00 PLN netto, dla skali HRC i HB lub HRC i HV lub HB i HV w cenie 200,00 PLN netto, a dla skal HRC, HB i HV w cenie 300,00 PLN netto. Skalowanie (adiustacja) poświadczone jest świadectwem. Skalujemy zwłaszcza twardościomierze UCI sprzedawane przez nas, tzn modele PHT-U2 (T-U2), PHT-UD2 (T-UD2), PHT-U3 (T-U3) i PHT-UD3 (T-UD3) oraz twardościomierze UCI marki INSIZE, tzn modele ISHU-340 i ISHU-470.
Użytkownikom, którzy wolą skalować twardościomierze UCI osobiście - oferujemy zakup kontrolnego zestawu 9 wzorców Rockwella, Brinella i Vickersa, dedykowanego do skalowania/ adiustacji oraz wzorcowania twardościomierzy ultradźwiękowych. Wzorce te (różniące się od typowych wzorców większymi wymiarami) - mogą być dostarczone z fabrycznymi certyfikatami kalibracji albo z certyfikatami kalibracji z akredytowanego laboratorium wzorcującego (kalibracyjnego). Oprócz tego po skalowaniu twardościomierz może uzyskać potwierdzenie metrologiczne, czyli zostać poddany wzorcowaniu (sprawdzeniu dokładności). Wzorcowanie poświadczone jest świadectwem wzorcowania. Wzorcowanie metodą nieakredytowaną, gdyż w Polsce do tej pory nie ma możliwości wzorcowania twardościomierzy UCI metodami akredytowanymi PCA.
Zapytania prosimy kierować na adres marketing@matbor.pl
Twardościomierz Leeba (odbicia sprężystego) jest rodzajem przyrządu pomiarowego, który wymaga od użytkownika szczególnego przygotowania do ponownego wzorcowania.
Twardościomierz Leeba będący w użytkowaniu powinien być adiustowany (regulowany) przez użytkownika zgodnie z instrukcją obsługi, ponieważ błędy graniczne (dopuszczalne) twardościomierza, określone w specyfikacji producenta lub innej specyfikacji (np. normie technicznej, np. PN-EN ISO 16859), odnoszą się do prawidłowo wyadiustowanego twardościomierza.
W związku z powyższym - nie tylko w zwykłym użytkowaniu, ale także przed skierowaniem twardościomierza do ponownego wzorcowania - użytkownik powinien przeprowadzić jego adiustację. Użytkownik przeprowadza adiustację twardościomierza przy użyciu standardowego (tzn zalecanego do adiustacji) wzorca twardości Leeba o wartości twardości około 800 HLD. Wskazania sprawnego i wyadiustowanego twardościomierza Leeba nie powinny przekroczyć błędu granicznego podanego w specyfikacji producenta lub normie technicznej. Jeśli użytkownik z jakichkolwiek względów nie chce lub nie może przeprowadzić adiustacji twardościomierza wg instrukcji obsługi przed jego skierowaniem do wzorcowania - może zlecić wykonanie tej czynności laboratorium wzorcującemu, które zapewne pobierze z tego tytułu dodatkową opłatę.
Jeśli użytkownik nie wyadiustuje twardościomierza Leeba przed wzorcowaniem, ani nie zleci tego do wykonania laboratorium, a przyrząd jest rozadiustowany - wtedy podczas wzorcowania mogą wyjść tak duże błędy wskazań, że może dojść do niewłaściwego wniosku, że należy go wycofać z użytkowania i zakupić nowy, skierować do naprawy pogwarancyjnej lub reklamować u dostawcy, o ile okres gwarancji jakości jeszcze nie wygasł. W takim przypadku reklamacja będzie uznana za bezzasadną, wycofanie za nieuprawnione, a skierowanie do naprawy pogwarancyjnej przyniesie bezsensowne koszty.