Warstwomierze
239,85 zł
Cena netto: 195,00 zł
258,30 zł
Cena netto: 210,00 zł
332,10 zł
Cena netto: 270,00 zł
356,70 zł
Cena netto: 290,00 zł
43,05 zł
Cena netto: 35,00 zł
49,20 zł
Cena netto: 40,00 zł
98,40 zł
Cena netto: 80,00 zł
Warstwomierz* (miernik grubości powłok)** jest rodzajem przyrządu pomiarowego, który wymaga od użytkownika szczególnego przygotowania do ponownego wzorcowania oraz zawarcia szczególnych życzeń w zleceniu wzorcowania. Warstwomierz będący w użytkowaniu powinien być adiustowany (regulowany) przez użytkownika zgodnie z instrukcją obsługi, ponieważ błędy graniczne (dopuszczalne) tego przyrządu, określone w specyfikacji producenta lub innej specyfikacji (np. normie technicznej), nie odnoszą się do pełnego zakresu jego wskazań lecz do wyadiustowanego przez użytkownika podzakresu pomiarowego.
W związku z powyższym - nie tylko w zwykłym użytkowaniu, ale także przed skierowaniem warstwomierza do ponownego wzorcowania - użytkownik powinien przeprowadzić jego adiustację:
- W użytkowaniu zwykłym użytkownik przeprowadza adiustację podzakresu przy użyciu folii wzorcowej położonej na rzeczywistym podłożu, a nie na standardowej płytce zerowej. Folia wzorcowa powinna mieć grubość nominalną zbliżoną do grubości powłok, które będą mierzone. Sprawny miernik grubości powłok po adiustacji nie powinien przekroczyć błędu granicznego w podzakresie +/- 100 um od grubości nominalnej użytej folii wzorcowej (choć rozpiętość tego podzakresu może się różnić w zależności od modelu i producenta, dlatego należy sprawdzić specyfikację producenta).
- Przed wzorcowaniem zaś - użytkownik przeprowadza adiustację interesującego go podzakresu warstwomierza przy użyciu wybranej folii wzorcowej położonej na standardowej płytce zerowej, a nie na rzeczywistym podłożu.
Wynika to stąd, że laboratoria wzorcujące nie dysponują zazwyczaj takimi podłożami jakimi dysponuje użytkownik. Dlatego wzorcowanie przeprowadza się na płytkach zerowych wykonanych z zalecanych stopów stali lub aluminium. Płytki zerowe są załączane przez producentów do warstwomierzy lub można je dokupić jako artykuły opcjonalne. Po wyadiustowaniu przyrządu użytkownik powinien w zleceniu wzorcowania umieścić życzenie, aby był on wzorcowany w danym podzakresie pomiarowym, a nie w całym zakresie wskazań. Jeśli użytkownik z jakichkolwiek względów nie chce lub nie może przeprowadzić adiustacji warstwomierza wg instrukcji obsługi - może zlecić wykonanie tej czynności laboratorium wzorcującemu, które zapewne pobierze z tego tytułu dodatkową opłatę. Zlecając laboratorium adiustację miernika przed wzorcowaniem należy koniecznie załączyć instrukcję obsługi oraz podać granice podzakresu, dla którego ma być przeprowadzona zarówno adiustacja jak i wzorcowanie. Jeśli użytkownik nie wyadiustuje warstwomierza przed wzorcowaniem, ani nie zleci tego do wykonania laboratorium, a przyrząd jest rozadiustowany - wtedy podczas wzorcowania mogą wyjść tak duże błędy wskazań, że może dojść do niewłaściwej oceny, iż należy go wycofać z użytkowania i zakupić nowy, skierować do naprawy pogwarancyjnej lub reklamować sprzedawcy, o ile okres gwarancji jakości jeszcze nie wygasł. W takim przypadku reklamacja usługi wzorcowania będzie uznana za bezzasadną, wycofanie za nieuprawnione, a skierowanie do naprawy pogwarancyjnej przyniesie bezsensowne koszty (choćby samego tylko transportu i wstępnych oględzin).
*Warstwomierz - polska, znormalizowana w Polskich Normach, nazwa rodzaju przyrządu pomiarowego, służącego do nieniszczącego pomiaru grubości powłok ochronnych na materiałach
**Miernik grubości powłok - polska, nieznormalizowana (potoczna) nazwa będąca kalką angielskiej nazwy coating thickness gauge i wprowadzona do użycia (głównie w internecie) przez firmy handlowe nie zorientowane w zagadnieniach normalizacji technicznej