Nakrętki, gwintowniki czy też wiertła są jednymi z najczęściej użytkowanych akcesoriów podczas rozmaitych prac produkcyjnych. W celu zweryfikowania jakości elementów stalowych wykorzystuje się takie urządzenia jak twardościomierz oraz wiele innych przyrządów. Niezwykle ważną kwestią jest także optymalny dobór poszczególnych komponentów, takich jak m.in. śruby. W tym celu istotną rolę odgrywa klasa twardości, która określa takie parametry jak wytrzymałość na rozciąganie i granicę plastyczności.
Klasa twardości śrub – dlaczego jest ważna?
Twardościomierz pozwala na zanalizowanie danego materiału i wyrażenie uzyskanej wartości w jednostkach HRC, HB i HV, które są także uwzględnione w klasie własności mechanicznych omawianych elementów. Dzięki temu jesteśmy w stanie dobrać odpowiednią twardość śrub, co ma przełożenie na trwałość struktury (np. maszyny produkcyjnej), jej niezawodność, a także bezpieczeństwo podczas użytkowania.
Zgodnie z zapisami Polskiej Normy PN-M-82084 klasa twardości śrub ma 10 wartości: 3.6, 4.6, 4.8, 5.6, 5.8, 6.8, 8.8, 9.8, 10.9 oraz 12.9. Oznaczenia widoczne są na łebkach. W praktyce im wyższa liczba, tym dane akcesorium ma większą wytrzymałość, co przekłada się również na większą gęstość stali oraz zmniejszającą się elastyczność.
Oznaczenie twardości śrub
Twardościomierze pozwalają na pomiar w wartościach HRC, HRB, HB, HV czy też Rm MPa. Uzyskane wyniki można porównać do klas wytrzymałościowych. Twardość śruby i wkrętów może być niekiedy wyrażona również w formie liter, gdzie:
- A – dokładna,
- B – średnio dokładna,
- C – zgrubna.
Czasami można się również spotkać z oznaczeniem H m.in. 14 H czy też 33 H. Odpowiada ono 10% wartości Vickersa (HV) materiału, którą można zmierzyć za pomocą nowoczesnego, uniwersalnego twardościomierza.
Odpowiedni dobór wszystkich komponentów i właściwe kontrolowanie produkcji pozwalają na uzyskanie wysokojakościowego produktu, który będzie odpowiadał założeniom projektu oraz wymogom zarówno producenta, jak i użytkownika.