Wzorcować/ sprawdzać durometry Shore'a można metodami znormalizowanymi (zalecanymi w normach) lub nieznormalizowanymi (co do których normy są obojętne lub ich nie zalecają do sprawdzania fachowego/ dokładnego).
Wzorcowanie/ sprawdzanie zewnętrzne (przez laboratoria) durometrów Shore'a metodami znormalizowanymi.
Metod znormalizowanych wzorcowania/ sprawdzania twardościomierzy Shore'a używają zwykle laboratoria pomiarowe/wzorcujące, do których użytkownicy przekazują durometry celem wykonania ich wzorcowania zewnętrznego (niezależnego od użytkownika), potwierdzonego świadectwem wzorcowania (certyfikatem kalibracji).
Podstawą znormalizowanych metod kontroli metrologicznej wszystkich typów durometrów Shore'a jest: 1) wzorcowanie siły adiustowanej sprężyny znajdującej się wewnątrz obudowy durometru, która wywiera nacisk na wgłębnik (dane przedziały wartości siły odpowiadają jednostkom twardości Shore'a), 2) sprawdzenie geometrii wgłębnika, 3) pomiar średnicy lub wymiarów albo pola powierzchni stopki dociskowej.
Aktualnie (stan z 5 lipca 2013 r.) nie ma w Polsce laboratoriów wzorcujących akredytowanych przez PCA na wzorcowanie durometrów Shore'a. Dlatego durometry można wzorcować jedynie metodami nieakredytowanymi, zarówno w laboratoriach akredytowanych jak i nieakredytowanych. Durometry są także wzorcowane przez organy administracji miar.
W ofercie MATBOR Sp. z o.o znajduje się usługa wzorcowania wszystkich typów durometrów Shore'a w metodami akredytowanymi i nieakredytowanymi. Z cennikiem wzorcowania można zapoznać się tutaj.
Kontakt: marketing@matbor.pl
Wzorcowanie/ sprawdzanie wewnętrzne (przez użytkownika) durometrów Shore'a metodami nieznormalizowanymi.
Nieznormalizowane metody sprawdzania twardościomierzy Shore'a zostały wymyślone celem stworzenia ich użytkownikom prostych sposobów ich kontroli, podejmowanych dowolnie często i niezależnie od wzorcowań wykonywanych np. co rok w laboratoriach wzorcujących zewnętrznych.
Najprostszą i nie wymagającą posiadania dodatkowego oprzyrządowania metodą sprawdzenia durometru Shore'a jest kontrola tolerancji wskazania 100 H. W tym celu dociska się durometr do płaskiej płyty szklanej (np. szyby), tak aby stopka dociskowa dokładnie przylegała do szkła, a następnie sprawdza się czy wskazówka durometru zegarowego lub wyświetlacz durometru cyfrowego (elektronicznego) wskazały wartość 100 H (na tarczy zegara analogowego: czy wskazówka zatrzymał się po pełnym obrocie ponownie na wskazie "0") z tolerancją podaną przez producenta lub normę.
Drugim sposobem sprawdzenia durometru jest jednopunktowa kontrola wskazania twardości przy pomocy stalowej płytki testowej, zwanej też stalowym wzorcem twardości Shore'a. Niektórzy producenci dołączają do każdego swojego durometru po jednym takim wzorcu. Wzorzec ma kształt prostopadłościanu z wyciętym w środku okrągłym otworem. Na powierzchni wzorca naniesiona jest konkretna wartość twardości (zwykle z przedziału 20...25 H) wraz z tolerancją (zwykle +/- 0.5 H). Grubość wzorca odpowiada wysunięciu wgłębnika ze stopki dociskowej pod działaniem konkretnej wartości siły adiustowanej sprężyny, która to wartość odpowiada z kolei wartości twardości oznaczonej na wzorcu. Najpierw kładzie się wzorzec na płaskiej płycie szklanej (np. na szybie), następnie umieszcza się wgłębnik w otworze wzorca, a następnie przyciska się stopkę dociskową durometru do powierzchni wzorca. Wskazówka durometru zegarowego lub wyświetlacz durometru cyfrowego powinny wskazać wartość twardości w tolerancji oznaczonej na wzorcu.
Trzecim sposobem kontroli durometru, wymagającym zakupu dodatkowego oprzyrządowania, jest wielopunktowe sprawdzanie wskazań twardości przy pomocy certyfikowanych próbek materiałowych (certyfikowanych materiałów odniesienia), zwanych także gumowymi wzorcami twardości Shore'a. Wzorce te mają kształt dysku lub prostopadłościanu o odpowiednim polu powierzchni i grubości co najmniej 6 mm. Wykonane są z gumy lub tworzywa sztucznego. Każdy wzorzec ma określoną wartość twardości Shore'a z tolerancją +/- 2 H. Wzorce te można zakupić zarówno w zestawach (częściej spotykane w handlu) jak też pojedynczo. Durometr dociska się do poszczególnych wzorców i sprawdza czy jego wskazania odpowiadają wartościom twardości tych wzorców z tolerancją +/- 2 H.
Tak jak w przypadku innych wyrobów gumowych, tak też w przypadku gumowych wzorców twardości Shore'a - podlegają one procesowi starzenia. W zależności od procesu produkcji wzorce mogą zachowywać swoje właściwości przez pół roku, rok lub 2 lata.
MATBOR Sp. z o.o.