Wzorcowanie w laboratorium akredytowanym a wzorcowanie metodą akredytowaną

0
Wzorcowanie w laboratorium akredytowanym a wzorcowanie metodą akredytowaną
Bardzo często się zdarza, że użytkownicy przyrządów pomiarowych posiadający certyfikowany system zarządzania ISO, zamawiając wzorcowanie swoich przyrządów na zewnątrz, posługują się błędnym sformułowaniem: "wzorcowanie w laboratorium akredytowanym". 
 
W Polsce przyjęte jest, że w zapisach systemowych ISO zawarty jest obowiązek wzorcowania przyrządów pomiarowych w laboratoriach wzorcujących akredytowanych przez Polskie Centrum Akredytacji (PCA) lub w Głównym Urzędzie Miar (GUM). Ten właśnie zapis powoduje posługiwanie się przez firmy wyżej wymienioną błędną formułą zamawiania. 
 
Dlaczego jest ona błędna? Dlatego, że laboratorium akredytowane posiada ogólną akredytację swojego sytemu zarządzania, ale poza tym akredytowane są poszczególne metody wzorcowania danych grup przyrządów pomiarowych. Często się zdarza, że laboratorium akredytowane ma ofertę na wzorcowanie np. 100 rodzajów przyrządów pomiarowych, ale ofertę na wzorcowanie metodami akredytowanymi ma np. tylko dla 5 czy 10 rodzajów przyrządów. Trzeba zwracać na to uwagę. Może się zdarzyć, że zamawiając np. wzorcowanie suwmiarki w laboratorium akredytowanym otrzymamy świadectwo wzorcowania bez znaku akredytacji PCA, ponieważ to akurat laboratorium akredytowane nie posiada akredytowanej metody wzorcowania suwmiarek. Reklamacja takiej usługi nie wchodzi w grę, ponieważ zakładamy, że w zamówieniu użyto formuły "wzorcowanie lub świadectwo wzorcowania z laboratorium akredytowanego". Usługa została zgodnie z zamówieniem wykonana w laboratorium akredytowanym. Aby uniknąć takich nieporozumień i strat finansowych powinno się w zamówieniu użyć formuły: "wzorcowanie metodą akredytowaną + świadectwo wzorcowania ze znakiem akredytacji".

Zamawiając usługę wzorcowania (kalibracji) za granicą lub zamawiając zagraniczny przyrząd pomiarowy wraz z zagranicznym certyfikatem kalibracji (świadectwem wzorcowania) - powinniśmy zwrócić uwagę na dodatkowe oznakowanie na certyfikacie (rozpatrujemy tu oczywiście nadal przypadek firm z ISO, zobowiązanych do wzorcowania wyłącznie w laboratoriach akredytowanych PCA lub w GUM-ie). 
Certyfikat kalibracji z zagranicznego laboratorium akredytowanego powinien zawierać nie tylko znak akredytacji odpowiedniej zagranicznej narodowej jednostki akredytującej (np. UKAS z Wlk. Brytanii, DAkkS /dawniej DKD/ z Niemiec czy CNAS z Chin), ale także znak międzynarodowej umowy ILAC MRA. Tylko certyfikat ze znakiem ILAC MRA zostanie uznany przez PCA za równorzędny świadectwom ze znakiem akredytacji PCA. Formuła zamówienia takiej kalibracji lub certyfikatu może brzmieć np. tak: "Wzorcowanie (kalibracja) ....... metodą akredytowaną UKAS + certyfikat kalibracji ze znakiem akredytacji UKAS oraz znakiem umowy ILAC MRA".
Certyfikat kalibracji z zagranicznego narodowego instytutu metrologicznego powinien zawierać nie tylko nazwę/ znak tego instytutu (np. PTB z Niemiec, NIST z USA czy NIM z Chin), ale także znak międzynarodowej umowy BIMP MRA. Tylko certyfikat ze znakiem BIMP MRA zostanie uznany przez GUM za równorzędny świadectwom wydawanym przez GUM. Formuła zamówienia takiej kalibracji lub certyfikatu może brzmieć np. tak: "Wzorcowanie (kalibracja) ....... w PTB + certyfikat kalibracji ze znakiem PTB oraz znakiem umowy BIMP MRA".

P.S. Firmy nieposiadające certyfikowanego systemu zarządzania ISO mają swobodę w wyborze laboratoriów wzorcujących, dlatego w praktyce wybierają laboratoria nieakredytowane, gdzie usługi są tańsze, a czas realizacji zlecenia krótszy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl