Durometry (twardościomierze Shore'a) i ich wynalazca

0
Source: www.shore-durometer-history.blogspot.com
W dzisiejszych czasach najpopularniejszymi przyrządami do pomiaru twardości elastomerów (guma i in.) oraz tworzyw sztucznych są durometry Shore'a, których nazwa pochodzi od ich wynalazcy Alberta F. Shore'a (1876 - 1936), pochowanego na rzymskokatolickim cmentarzu Trinity, na Long Island w Nowym Jorku.

Około 1907 r. Albert wraz z bratem Williamem założyli w mieście Nowy Jork, w dzielnicy Brooklyn i subdzielnicy Jamaica, swoją firmę Shore Instrument & Mfg. Co., w której w r. 1915 rozpoczęli seryjną produkcję durometrów do gumy, znanych później jako typ A. Miały one kształt kwadratowy (albo trójkątny jak kto woli), jedną wskazówkę oraz podziałkę od 0 do 100 jednostek twardości (H) z działką elementarną (rozdzielczością) 5 H. Był to tzw quadrant style (styl kwadratowy). Spółka Shore produkowała także inne wynalazki Alberta - skleroskopy do pomiaru twardości metali żelaznych oraz resiliometry do badania ich sprężystości. Po śmierci Alberta zarząd firmy objął jego syn Fred. Z jego inicjatywy w 1941 r. opracowano durometry w tzw round style. Od tej pory obok durometrów kwadratowych produkowane były coraz bardziej popularne durometry kształtu okrągłego, posiadające skalę z kreską co 1 H. Do tego czasu obok typu A powstały także typy B, C i D. W latach 50. i 60. XX w. produkcją durometrów Shore'a zajęły się także firmy z Niemiec (Bareiss jako pierwszy) i Japonii (Kobunishi - typ Asker C). Od lat 90. XX w. głównym producentem lub podwykonawcą durometrów są Chiny.
Source: www.shore-durometer-history.blogspot.com
Sama firma Shore po śmierci Freda przestała należeć do rodziny. W latach 70. i 80. XX w. opracowano w niej nowe typy durometrów: DO, O, OO, OOO i M. Dodano także wariantowo wskazówkę zatrzymującą wskazanie maksymalne. W 1995 r. spółka została zlikwidowana, a jej prawa nabył Instron (Illinois Tool Works Inc.), który produkował durometry Shore'a (także w wersji elektronicznej) pod oryginalnym znakiem (marka handlowa "Shore Instruments" oraz domena internetowa shoreinstruments.com) do ok. 2010 r. W latach 2000-2002 r. został opracowany typ E, nawiązujący do japońskiego typu Asker C oraz ISO-wskiego typu AO. Dalsze losy marki Shore po 2010 r. nie są znane - Instron nie udziela informacji. Obecnie wiodącym amerykańskim producentem jakościowych durometrów Shore'a jest założona w 1930 r. firma REX GAUGE.

Wszystkie typy durometrów marki Shore zostały uznane za wzorcowe i ustandaryzowane w normie ASTM D676, zastąpionej później normą ASTM D2240 (członkiem odnośnego komitetu technicznego ASTM był zawsze dyrektor generalny firmy Shore). ASTM D2240 to najbardziej na świecie rozpoznawalna norma dotycząca metody durometrowej Shore'a i wszyscy producenci z reguły deklarują, że ich durometry są z nią zgodne. Dość popularne są także normy ISO: ISO 7619-1 oraz ISO 868.
 
 
Dodatkowe materiały historyczno-techniczne: 1) Shore Durometer History 2) Shore Durometers an Instron Company. Catalogue 2004.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl